replica uhren deutschland it.wellreplicas.to es.wellreplicas.to fr.wellreplicas.to pt.wellreplicas.to rolex podróbka de.upscalerolex.to it.upscalerolex.to rolex imitacion replique rolex
4
4

Priapizm – choroba, która może spowodować impotencję

Priapizm a ryzyko impotencji

Priapizm to choroba nazywana również ciągotką czy nieustanną erekcją. Jest wyjątkowo uciążliwym schorzeniem, które może utrudnić codzienne funkcjonowanie i nie jest niczym przyjemnym. Chociaż wielu mężczyzn dąży do utrzymania jak najdłuższej erekcji, akurat panowie cierpiący na priapizm marzą o chwili spokoju, bez odczuwania nieustannej erekcji członka w mało sprzyjających sytuacjach. Ważne jest odpowiednie leczenie tej choroby, która może doprowadzić nawet do trwałej impotencji, szczególnie jeśli erekcja utrzymuje się dłużej niż 4 godziny.

Skąd bierze się priapizm?

W medycynie wyróżnia się priapizm niskoprzepływowy, czyli niedokrwienny oraz wysokoprzepływowy, czyli przekrwienny. Pierwszy typ schorzenia jest wywołany najczęściej urazem prącia – uderzeniem, wypadkiem komunikacyjnym itp. Objawy choroby w postaci nieustannej erekcji trwającej dłużej niż 4 godziny mogą pojawiać się nawet w kilka dni po urazie. Priapizm w wyniku urazu pojawia się średnio u 1 na 100 mężczyzn i dotyczy 12% wszystkich przypadków choroby. Priapizm niskoprzepływowy zdarza się znacznie częściej i jednocześnie jest groźniejszy – rozwija się bowiem szybko, niosąc z sobą bardzo groźne powikłania. 20% przypadków schorzenia jest wywoływanych poprzez przyjmowane leki – głównie substancje obniżające ciśnienie krwi czy o działaniu psychotropowym. 10% przypadków choroby wywołuje natomiast inne schorzenie jak anemia sierpowata czy białaczka. Priapizm może być wywołany przerzutami nowotworowymi obecnymi w prąciu, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka przyczyn schorzenia. Nie ma czasu do stracenia – schorzenie postępuje bardzo szybko, dlatego interwencja lekarska jest wymagana w jak najkrótszym czasie od pojawienia się nieustającego wzwodu.

Dlaczego priapizm jest tak groźny?

Najgroźniejszy oraz wyjątkowo bolesny jest priapizm niskoprzepływowy, podczas którego liczy się każda minuta. W tej odmianie choroby dopływ krwi do penisa jest utrudniony, dlatego też im dłużej trwa ten stan, tym poważniejsze mogą być jego konsekwencje. Już po 4 godzinach nieustannego wzwodu może wystąpić zwłóknienie ciał jamistych w prąciu, a po 24 godzinach rozpoczyna się proces martwicy, który jest nieodwracalny i może doprowadzić do obumarcia tkanek. W skrajnych przypadkach priapizm może zakończyć się całkowitą impotencją lub nawet amputacją penisa. Wielu chorych na priapizm zmaga się natomiast z zaburzeniami erekcji, które powinny ustępować wraz z rekonwalescencją.

Jak leczy się priapizm?

W przypadku odmiany wysokoprzepływowej priapizmu, zazwyczaj interwencja chirurgiczna nie jest wymagana – stan erekcji w większości przypadków samoistnie ustępuje, a przepływ krwi do penisa nie jest utrudniony. Zazwyczaj wystarczy nadzór lekarza, który u młodych chłopców może spróbować ucisnąć krocze w odpowiedni sposób, dzięki czemu czasem udaje się zakończyć wzwód. Priapizm niskoprzepływowy powoduje wyłącznie wzwód w ciałach jamistych, przez co członek jest bardzo bolesny, może sinieć, pojawia się miejscowy obrzęk. Doraźnie stosuje się obkładanie członka lodem – można zastosować ten sposób zatrzymania postępów schorzenia, zanim chory dostanie się do szpitala. Leczenie polega na zabiegu aspiracji, czyli pobraniu krwi z ciał jamistych członka, a potem przepłukanie ich solą fizjologiczną.

Nie zawsze aspiracja przynosi zamierzony efekt – jeśli wzwód nie ustępuje, stosuje się przekłuwanie struktur prącia wzdłuż cewki moczowej oraz zakłada zespolenia, dzięki którym krew ma możliwość odpływu z prącia. Zabieg zapobiega powstaniu martwicy tkanek, jednak niesie ze sobą duże ryzyko powstania całkowitej impotencji. Inne leczenie priapizmu, szczególnie wysokoprzepływowego opiera się na miejscowych zastrzykach czy podawaniu środków doustnych, które mają na celu zakończenie erekcji, a w przypadku urazu konieczne może okazać się np. podwiązanie tętnicy. Zdarzają się przypadki priapizmu całkowicie oporne na leczenie, które skutkują impotencją. Jeśli erekcja trwa powyżej 24 godzin to całkowita impotencja dotyka nawet 90% mężczyzn.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply